‘Och kind, ik heb net de stagiaire vermoord!’
Verpleegkundige Anouk zorgt voor Joke, die revalideert na een caudalaesie. Als Anouk bij Joke is, blijkt het helemaal niet goed met haar te gaan. Ze is in paniek en ervan overtuigd een stagiaire te hebben vermoord. Alsof Anouk in een detective zit, probeert ze te achterhalen wat er aan de hand is.
‘Meisje, ik heb de stagiaire verdronken.’
Tijdens mijn stage in een dwarslaesie revalidatiecentrum ontmoet ik Joke. Joke revalideert in het revalidatiecentrum voor een caudalaesie. Bij een caudalaesie is er sprake van een beschadiging van de cauda equina, deze bundel zenuwen ligt onder het onderste deel van het ruggenmerg. De beschadiging kan ontstaan wanneer je bijvoorbeeld een hernia, trauma of tumor hebt gehad. De gevolgen van een caudalaesie komen grotendeels overeen met die van een dwarslaesie.
Joke is al een tijdje niet zichzelf, ze vertoont een allergische reactie op morfineachtige pijnstillers en ze slaapt daardoor 22 uur per dag. Als het medicatiebeleid wordt aangepast en de morfine verdwijnt van haar deellijst wordt Joke weer langzaamaan alerter.
Als ik tijdens mijn dagdienst binnenkom in haar kamer tref ik een afwezige Joke aan. Haar blik lijkt dwars door mijn ziel heen te kijken en als Joke begint te praten, merk ik dat er iets aan de hand is. Joke begint te praten over de knappe acteur van Goede tijden, slechte tijden, Daan. Vervolgens vertelt Joke dat ze zo gek wordt van al die vliegjes in de kamer en ze vraagt of ik daar geen last van heb. Ik besluit om niet mee te gaan in het verhaal van Joke, maar ik spreek het ook niet tegen, om verdriet en agressie te voorkomen. In plaats hiervan vraag ik wat meer over de vliegjes, want hoe zien ze eruit? Waar zitten ze? En hoe lang ziet Joke ze al?
Na het inwinnen van de nodige informatie over de hallucinaties die Joke ervaart, kijkt ze mij ineens verschrikt en bang aan. ‘Meisje, er was hier net een andere zuster, een stagiaire.’ Ik geef aan dat dat klopt, de stagiaire van de andere afdeling heeft Joke vanmorgen geholpen met de ADL. Joke vervolgt haar zin: ‘Ik heb die stagiaire net verdronken in het water, maar het meisje kan helemaal niet zwemmen! Och kind, ik heb net de stagiaire vermoord!’ Joke begint te huilen en is moeilijk te kalmeren.
In mijn hoofd ga ik na wat er met Joke aan de hand is, het is voor mij duidelijk dat er sprake is van een delirant beeld, maar wat is de oorzaak hiervan? Een delirium is een plotselinge verwardheid, waarbij de zorgvrager gedesoriënteerd is en hallucinaties kan gaan zien. Het ontstaat na een blaasontsteking, longontsteking, uitdroging of na gebruik van verschillende medicatie (bijvoorbeeld bij morfinepreparaten en Parkinsonmedicatie).
De revalidatiearts stelt inderdaad een delirium vast en de oorzaak blijkt te liggen aan een longontsteking en een allergische reactie op morfine.
De ‘verdronken’ stagiaire is gelukkig ongedeerd en Joke knapt al snel weer op.
Dit is Anouk:
Ik ben Anouk en ik woon in een knus appartement in Utrecht, met uitzicht op de Domtoren. Ik werk vanaf mijn vijftiende in de zorg. Eerst als Verzorgende IG’er, nu als verpleegkundige.
Doordat ik zo intensief met mensen werk, maak ik van heel dichtbij de meest intieme momenten mee. Dat doet iets met me. Het maakt indruk op me, laat me lachen, zet me aan het denken. Een aantal jaar geleden besloot ik dat ik mijn verhalen wilde vertellen. Eerst alleen aan familieleden en vrienden, later via mijn Facebookpagina 'Zuster Anouk'.
Met trots neem ik jullie mee in mijn dagelijks leven als verpleegkundige binnen het ziekenhuis waar ik werk op de afdeling verloskunde, en in de evenementenzorg.
Veel leesplezier! Liefs, Anouk
Colofon: FloorZorgt is jouw online zorgmagazine! Op dit moment lezen 80.000 unieke zorghelden mij maandelijks. Door middel van inspirerende blogs, relevante producten (kijk snel in mijn webshop!) mooie artikelen en zorgnieuws houd ik jou op de hoogte van alle ontwikkelingen in de zorg. Heb je mijn mobiele app al gedownload en volg je mij al op Facebook, Instagram of Linkedin? Wil je adverteren? Stuur me dan een mailtje en ik neem z.s.m. contact met je op of bekijk de mogelijkheden alvast hier. Ook ik maak weleens een foutje ;-) Heb je er één gezien? Mail het me. Ik ben je dankbaar!
Reageren op dit bericht?
Om te kunnen reageren op dit bericht moet je ingelogd zijn. Klik hier om in te loggen.